Svi postovi po kategorijama

Svi postovi Organskog carstva po kategorijama

  Kako bi Vam omogućila lakše snalaženje i traženje objavljenih postova Organskog carstva složila sam ih po kategorijama. Klikom na bilo koji naslov direktno se otvara Vaš željeni post. :) Korak po korak do vlastitog organskog vrta: Čišćenje i priprema zemljišta Izrada tople gredice Sjetva mog eko povrtnjaka Vrtlarski radovi u rano proljeće Kako složiti kompostnu hrpu? Kako povećati broj glista u organskom vrtu? Početak vrtlarske sezone Mješovita sadnja Osnove organskog vrtlarenja 1. dio Osnove organskog vrtlarenja 2.dio Urbani vrt 1.dio Urbani vrt 2. dio Božje ovčice kao zaštitnice organskog vrta Recikliranje jesenskog lišća Kako pripremiti organski vrt za zimu Prepoznavanje tipa tla u vašem vrtu Poboljšanje strukture tla i njeni poboljšivači Određivanje i mijenjanje pH vrijednosti tla Biljke kao indikatori tla Planiranje plodoreda u organskom vrtu Malčiranje - prekrivanje tla organskom masom Sjetva sjemena u zatvorenom - uzgoj presadnica Planiranje sjetve/sadnje u organskom vrtu B il

Crni sljez - dekorativna i prelijepa biljka izvanrednog ljekovitog sastava


Crni sljez (Malva sylvestris L) pripada porodici Malvaceae uz druge vrste sljezova. Dvogodišnja je ili trajna biljka koja u dobrim uvjetima naraste i preko 1 metar visine.
U narodu je poznat i pod drugim nazivima : veliki sljez, šumski sljez (sylvestris), sljezovača, sitnolisni sljez, ljubičasta sljezovača i dr.
Razne vrste iz porodice sljezova rastu uz puteve, kanale, na zelenim livadama i kamenjarima gotovo posvuda. Zbog svoje izuzetne ljekovitosti ubraja se u jednu od najljekovitijih biljaka našega podneblja.
Ljekovita snaga sljeza poznata je još od davnina. U narodnoj medicini koriste se sve vrste sljezova pa i ukrasni sljez jer sadrži velike količine sluzi.
Listovi i cvjetovi crnog sljeza u sebi sadrže oko 6 - 8 % sluzi zbog čega se koriste u obliku čaja za ublažavanje kašlja te kod raznih upala dičnih puteva kao i kod gastritisa, upale sluznice mjehura, crijevnih i želučanih kanala, usne šupljine te kod čira na želucu i crijevima.

NAČINI UPOTREBE - (iz knjige Bilje iz božje ljekarne Marije Treben)

Priprema čaja

Čaj se priprema u hladnoj vodi kako se ne bi uništila ljekovita sluz. Vrhom punu žličicu bilja preliti sa 2.5 dcl vode. Treba odstajati preko noći pa se ujutro ugrije i pije u gutljajima.

Cijela biljka koristi se u ljekovite svrhe. Najveći postotak ljekovite sluzi koji sadrži nalazi se u svježe ubranoj biljci. Ipak, iako sušenjem gubi neka ljekovita svojstva još uvijek je dovoljno ljekovita da se koristi u zimskim mjesecima kada se ne može pronaći u svježem obliku.
Cvjetovi, listovi i stabljike sakupljaju se od lipnja do rujna.
Svježi ubrani listovi koriste se u salatama ili varivima kao i drugo lisnato povrće.


Svježi cvijetovi crnog sljeza jestivi su i ljekoviti i čarobno izgledaju kao dekoracija raznim napitcima i salatama. <3


Zeleni pupovi jedu se svježe ubrani ili se dodaju salatama. Djeca ih obožavaju pa na seoskim imanjima i nema djeteta koje nije kušalo ove ljekovite pupove. :)



Listovi i cvjetovi crnog sljeza koriste se i kao oblozi i kupke kod raznih prijeloma gležnjeva ruku i nogu te za zacijeljivanje rana, čireva, odnosno oteklih ruku i nogu.

Kupke za ruke i noge

U 5 litara hladne vode dodamo vrhom pune dvije šake crnog sljeza (list i cvijet) te ostavimo tijekom noći da odstoji. Sutradan sve zajedno zagrijemo do temperature koju možemo podnijeti. Vrijeme kupanja u toj kupci je 20 minuta.

Oblozi

Čajni talog s malo vode lagano zagrijemo i smješamo u kašu sa ječmenim brašnom, namažemo na lanenu krpu i još toplo položimo na oboljelo mjesto. Ječam prije upotrebe skuhati i toplo umiješati sa čajnim talogom.


Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Tablica dobrih i loših susjeda u vrtu

Krumpir pod slamom / vrt bez prekopavanja

Tušt (portulak) - lijek iz božje ljekarne